Už těžíte z výhody menopauzy číslo 2: „Milování bez obav“?

Jakmile přejde fáze, kdy měsíční cyklus je tak nepravidelný, že nevíte čí jste a lékař nebo lékařka vám potvrdí, že vaše reprodukční orgány jsou už v klidu a další menstruace nehrozí,

PŘIJDE RÁJ! 

Možnost nechtěného těhotenství je ta tam a vy si můžete svobodně užívat potěšení svého těla. Není potřeba řešit antikoncepci a můžete se milovat kdykoliv máte chuť! Znáte už své tělo a dokážete se lépe uvolnit.

Také děti už jsou většinou buď úplně dospělé nebo samostatnější a vy si snáze najdete čas na milování a relaxaci.

Toxický pohled 

Zažila jsem:

…neboj, až ti bude 40, budeš ráda až to budeš mít za sebou a otočíš se.

Že jste to neslyšely?

Buďte rády, já ano.

Když mi bylo 20 a byla jsem z toho na větvi.

 

Dnes chápu, že ta žena, která mi to říkala, nevěděla, že způsob milování, který je funkční po celou reprodukční dobu, nazvu ho

miluj se na výkon a kvůli početí dítěte nebo uspokojení partnera,

přestává v menopauze fungovat.

Milování jinak

Nevěděla, že jsou i jiné způsoby milování, které ženino tělo v průběhu menopauzy potěší a naplní rozkoší. A díky tomuto druhu milování zůstává žena mladistvou a svěží až do pozdního věku.

Jsem vděčná, že dnes toto poznání máme k dispozici a můžeme ho zkoumat a objevovat své tělo, co všechno umí a co s ním můžeme prožívat. Více o tom píšu v článku – Už těžíte z výhod menopauzy č. 3 „Nadhled a zkoumání hloubek“?

 

 

 

 

 

 

Mýty o sexualitě v menopauze

Sexualita v menopauze a po menopauze je opředena různými mýty.

Asi nejznámější je ten, že díky poklesu hormonů a ztrátě plodnosti už sexualita a milování k ničemu moc není. A tak možná spousta žen rezignuje na milování.  Jejímu partnerovi  také ubývá testosteron a díky tomu i jeho chuť na sex klesá.  Četnost intimních chvilek se vytrácí, úplně nenápadně.  Postupně, až už si ani jeden v páru není schopen vybavit, kdy se naposledy milovali.

A to je velká škoda.

 Sexuální energie je životní energie, dokud proudí i my žijeme.

 

Průměrný věk, které ho se ženy v České republice dožívají je nyní 82 let.  Představa, že bych víc jak 30 let žila bez vitality a životní síly (rozumějte sexuální síly) je pro mě nepřijatelná.

 

To teda NE.

 

S tím souvisí další mýtus.

Milování po menopauze bolí. Reprodukční orgány jaksi nutně musí zakrnět, zmenšit se nebo zchoulostivět.

Nazývá se to syndrom papírové vagíny.  Ano to je pravda. Pokud nejsou orgány používány, to se týká jakékoliv části lidského těla, ochabují, zmenšují se.

Není to však nutnost. Poklesu hormonů v menopauze se dá čelit různými způsoby. Já osobně jsem si vybrala hormonální jógu,  díky které se moje vaječníky  nezmenšují a stále jsou „motivovány“ vyrábět estrogen. A to i když už žádná vajíčka neuvolňují.

Veškerou energii, kterou jsem dříve používala k tomu, abych se každý měsíc připravila na početí dítěte, mohu teď v menopauze použít pro sebe.

Výhoda menopauzy, o které píšu v článku Výhoda menopauzy č. 1 „Stop kompromisům“, platí i pro ženu samotnou a její tělo. Její ženské orgány přestanou dělat kompromisy.  Vše zraněné, zapomenuté a bolavé se začne ozývat a je na každé z nás, zda to volání vyslyší a půjde za ním.

To znamená, že budeme mít odvahu čelit té bolesti a zraněním, které se nám v životě staly.

Můžeme

Můžeme  tvořit svůj život, plný lásky, hojnosti a radosti.  I v menopauze.

A k tomu ráda využívám i ženské taneční meditace Mohendžodáro. Jsou součástí tantra-jógy Mohendžodáro.

Jak to řešíte Vy?